DomůFitnessToto je 15 nejlepších cviků na břicho + (VIDEO)

Toto je 15 nejlepších cviků na břicho + (VIDEO)

Cviky na břicho nezačínají a nekončí břišákami. Jak potvrdí každý hrdý majitel vymakaného sixpacku, k dosažení svého cíle, kterým je krásné ploché břicho, je zapotřebí více než jen nekonečné množství břišáků.

Pozor! Následující cviky jsou náročné a budete se po nich cítit hodně zničeně. Ale kostky na břiše prostě nejsou zadarmo!

Proč cvičit břišní svaly? + Nejlepší cviky na břicho

Břišní svaly jsou jedněmi z nejdůležitějších svalů ve vašem těle a když budete mít silnější střed těla, pomůže vám to při dalších cvicích. Maximálka na tlacích na lavičce, cviky nad hlavou, mrtvé tahy a dřepy. To vše se zlepší díky pevnému středu těla. Břišní svaly vám zároveň pomáhají udržovat zdravé držení těla a dokonce mohou eliminovat bolesti zad.

Proto můžeme s jistotou říci, že cviky na břicho si zaslouží tolik času a pozornosti jako kterákoli jiná svalová parta na vašem těle.

Toto je 15 nejlepších cviků na břicho!

1. Rolování pomocí posilovacího kolečka

  1. Klekněte si na zem a chyťte rukojeti kolečka.
  2. Aktivujte břišní svaly a rolujte kolečkem dopředu.
  3. Začněte rolováním zpět do původní polohy.
  4. Opakování – Udělejte tolik opakování, kolik můžete s perfektní technikou.

2. Jízda na kole

Toto cvičení je to skvělý cvik k procvičení šikmých a hlubokých břišních svalů.

  1. Lehněte si tváří nahoru na podložku a položte si ruce za hlavu, lehce ji podpírejte prsty.
  2. Přitáhněte kolena k hrudníku a zvedněte lopatky z podlahy bez zvedání krku.
  3. Otočte se doleva a při narovnávání druhé nohy přisuňte pravý loket k levému kolenu.
  4. Vyměňte strany a přitáhněte levý loket k pravému kolenu.
  5. Pokračujte ve střídání stran šlapáním v 1-3 sériích po 12-16 opakování.

3. Dotýkání se paty

  1. Lehněte si na záda s patami blízko hýždí.
  2. Podepřete břicho, zvedněte ramena z podlahy a natáhněte se, abyste se dotkli pravé paty pravou rukou a poté levou patou druhou rukou. Toto je jedno opakování.

Nejlepší tip – Toto cvičení se zaměřuje především na spodní břišní svaly, šikmé svaly a ohýbače boků. Toto cvičení lze ztížit nebo usnadnit úpravou vzdálenosti mezi vašimi patami a zádí. Mimochodem, o rychlost se nebojte. Pomalé procítěné ovládání pohybu je mnohem efektivnější rychlé kmitání.

4. Břišáky na míči

  1. Lehněte si na míč s nohama na podlaze na šířku ramen.
  2. Vaše spodní část zad by měla být podepřena míčem.
  3. Položte si ruce za uši a zastrčte bradu.
  4. Skrčte tělo z míče, dokud se neposadíte a opakujte.

5. Horolezec

  1. Postavte se na podlahu jako ve sprinterské startovací pozici, s jednou nohou pod pasem a jednou vzadu, s narovnanou nohou.
  2. Ramena by měla být v jedné linii s vašima rukama položenýma na podlaze a vaše tělo by mělo udržovat neutrální polohu planku. Vyměňte pozice nohou.

Nejlepší tip – Chcete-li skutečně zacílit na svou spodní část břicha, udělejte pohyb pomalu a kontrolovaně, říká Jakub. Představte si, že máte na spodní části zad položenou sklenici vody a nechcete aby vám spadl.

6. Side plank (plank na jedné straně)

  1. Lehněte si na levý bok s rovnými koleny a podepřete si horní část těla, abyste přenesli svoji váhu na předloktí.
  2. Vyztužte střed těla a zvedněte boky, dokud vaše tělo nevytvoří přímku. Držte tuto pozici a zhluboka dýchejte. Potom převraťte a opakujte na druhou stranu.

Zajímavost – Boční plank se nezaměřuje jen na příčné břišní svaly a šikmé svaly, ale je také skvělý na hýždě a hamstringy.

7. Zvedání nohou

Vertikální zvedání nohou je dalším účinným pohybem na břišní svalstvo. Je to podobné jako u běžných břišáků, ale nohy máte vzpřímené, což vás nutí zapojovat hlavně břišní svaly k provedení cviků a dodává cvičení tu správnou intenzitu.

  1. Lehněte si na podlahu a natáhněte nohy rovnou nahoru s překříženými koleny.
  2. Položte ruce za hlavu, abyste si podepřeli, ale vyhněte se zvedání krku.
  3. Aktivujte břišní svaly.
  4. Udržujte nohy v pevné poloze a představte si, že v horní části pohybu přibližujete pupek k páteři.
  5. Položte nohy zpět a opakujte 12-16 opakování.

8. Břišáky s patami na zemi

Břišáky s tlačením paty k zemi vypadají jako tradiční břišák, ale v této verzi tlačíte paty do podlahy, čímž se přímé břišní svaly zapojují více než u běžných břišáků.

  1. Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a rukama jemně držte hlavu.
  2. Ohněte nohy a držte je ohnuté, když stahujete břišní svaly, zvedejte lopatky z podlahy.
  3. Snažte se netahat za krk rukama, ale lehce si podpírejte hlavu.
  4. V horní části břišáků zatlačte paty do podlahy, přičemž zády tlačte na podložku a mírně zvedněte hýždě z podlahy.
  5. Oopakujte po 12-16 opakování.

9. Plank

Cvičení planku je skvělým způsobem, jak vybudovat vytrvalost v břišním svalstvu a zádech, jakož i ve stabilizačních svalech. Tento pohyb je také skvělý pro budování síly pro kliky, cvičení, které vyžaduje poměrně hodně síly.

  1. Lehněte si tváří dolů na podložku a buďte na předloktích, dlaně mějte položené směrem k podlaze.
  2. Odtlačte se od podlahy, zvedněte se na prsty na nohou a opřete se o lokty.
  3. Hřbet držte rovný, v přímé linii od hlavy až k patě.
  4. Nakloňte pánev a stáhněte břišní svaly, abyste zabránili tomu, aby vám zadní část trčela do vzduchu nebo se prohýbala.
  5. Vydržte 20 až 60 sekund, snižte a opakujte 3-5 opakování.

10. Stříhání nohama

Lehněte si na záda s rovnýma nohama a roztáhněte ruce po stranách. Zvedněte paty pár cm od země a nůžkovým pohybem kmite do stran.

11. Zvedání nohou v závěsu

Zavěste na hrazdu s rukama mírně širšími než je šířka ramen a dlaněmi směřujícími dopředu a poté zvedněte kolena k hrudníku. Aby to bylo obtížnější, když zvedáte nohy držte je rovnou před sebou.

12. Russian twist

Sedněte si na zem do horní polohy sedu a oběma rukama držte medicinbal, natáhněte ruce před sebe.

Výbušně otočte tělo na jednu stranu spolu s medicinbalem a poté se otočte zpět. Toto opakujte několikrát. Tento cvik patří mezi velmi účinné cviky na břicho.

13. Horolezec s medicinbalem

  1. Držte medicinbal oboma rukami a dajte sa do klikovej polohy.
  2. Pritlačte jedno koleno k hrudníku, potom ho rýchlo zatlačte späť, zatiaľ čo zdvihnite opačné koleno.

14. V-sit

Cvičení V-sit zapojuje několik oblastí vašeho břicha, buduje sílu břicha a zároveň zlepšuje vaši rovnováhu. Chcete-li provést toto cvičení, vytvořte pomocí těla tvar V, zvedněte trup ze země a vytáhněte nohy nahoru.

Pokud jste začátečník, můžete tento pohyb upravit tak, že použijete ruce na oporu nebo mírně pokrčíte nohy v kolenou, abyste provedli cvik snáze.

  1. Začněte vsedě s nohama a rukama na podlaze.
  2. Během stahování břicha pomalu zvedněte nohy do natažené polohy, čímž vytvoříte s trupem 45stupňový úhel.
  3. Natáhněte ruce přímo dopředu nebo se natáhněte ke píšťalám, pokud je to pro vaše tělo příjemné. Během celého pohybu dbejte na správné držení těla a pevnou páteř a vyhýbejte se zaoblení ramen. Je přirozené zadržovat dech, ale pamatujte na to, abyste správně dýchali.
  4. Začněte tím, že v této poloze setrváte několik vteřin, než se vaše tělo neunaví. Když si na pohyb více zvyknete, pozici udržíte déle.
  5. Opatrně se vraťte do výchozí polohy a zároveň držte aktivované břišní svaly.
  6. Před uvolněním těla zastavte a vydržte v pozici několik vteřin.
  7. Opakujte tento pohyb 20 až 25 krát.

15. Medicinbal V-Up

Lehněte si na záda na zem a držte medicinbal oběma rukama za hlavou. Natáhněte nohy. Aktivujte břišní svaly a posaďte se úplně vzhůru. Současně zvedněte nohy a medicinbalem ťukněte do prstů na nohou. Vaše tělo by mělo mít v horní části tvar V.

Anatomie břišních svalů

Pojďme se podívat blíže na to, jak vypadá anatomie vašeho břišního svalstva. Skládá se z několika částí:

Horní část břicha

Chcete-li se zaměřit hlavně na horní část břicha, vaším cílem je vybrat si cvičení, která zahrnují tahání hrudníku směrem k pánvi. Samozřejmě, že tyto cviky zasáhnou celé břišní svalstvo, ale jsou zaměřeny na horní část břicha.

Střední svaly břicha

Část rectus abdominis nebo jinými slovy váš „six pack“. Střední břišní svaly jsou rozhodující pro ohýbání páteře, pohyb pánve a hrudního koše. Zacvičte si správné cviky na střední břicho a mnohem rychleji si vybudujete silnější střed těla.

Spodní břicho

Spodní břišní svaly jsou životně důležité pro udržení síly v celém těle. U lidí, kteří zhubnou, jsou jejich spodní břišní svaly často poslední, které se objeví. Dejte jim čas a cvičte je technicky správně!

Pevné břicho = mnoho výhod

Cvičení na střed těla jsou důležitou součástí dobře vyváženého fitness tréninku. Kromě občasných břišáků a kliků jsou však core cvičení často opomíjena. Přesto se vyplatí dostat své břišní svaly do lepší kondice. Čtěte dál a dozvíte se proč.

Základní cvičení zlepšují vaši rovnováhu a stabilitu

Core cvičení trénují svaly v pánvi, dolní části zad, boků a břicha, aby pracovaly v harmonii. To vede k lepší rovnováze a stabilitě, ať už v posilce nebo při každodenních činnostech. Ve skutečnosti většina sportů a jiných fyzických aktivit závisí na stabilních svalech středu těla.

Silné svaly jádra usnadňují provádění většiny fyzických aktivit

Silné svaly na břiše usnadňují provádění mnoha činností. Silné svaly středu těla jsou důležité i pro sportovce, jako jsou běžci, protože slabé svaly středu těla mohou vést k větší únavě, menší vytrvalosti a zraněním.

Slabé svaly středu těla mohou také způsobit, že budete náchylní ke špatnému držení těla, bolesti dolní části zad a svalovému zranění. Posílení břišních svalů může také pomoci potlačit bolest zad.

Základní cvičení vám mohou pomoci dosáhnout vašich fitness cílů

Aerobní cvičení a svalová kondice jsou hlavními prvky většiny fitness programů. Ale chcete-li mít dobře sestavený a komplexní fitness program, zvažte zahrnutí core cvičení do tréninku.

Ať už jste nováček, který dělá první kroky nebo ostřílený fitness fanatik, který doufá, že zlepší své výsledky, všestranný fitness trénink je nejlepší způsob, jak dosáhnout svých cílů.

Podporuje lepší držení těla

Váš core nejsou jen břišní svaly v přední části těla. Ve skutečnosti obepíná celý trup, včetně svalů na bocích a zádech. Takže když jsou všechny vaše hlavní svaly silnější, zvláště vaše vnitřní svaly, které se připojují k vaší páteři, pomůže vám to lépe se udržet ve vzpřímené poloze s dobrým držením těla (zdroj).

Pevný střed těla a vylepšené držení těla, které přináší, vám mohou pomoci předejít nepříjemným bolestem krku a zad, které pocházejí z celodenního hrbení se za počítačem.

Zlepšuje rovnováhu

Celková síla středu těla a dobré držení těla prospívá vaší rovnováze. Máte-li silný střed těla, je jednodušší zůstat vzpřímený na nestabilní zemi nebo se zotavit z pádu.

Pevný střed těla z vás dělá doslova lepšího člověka a dodává vám „super schopnosti“.

Podporuje dobrou běžeckou formu

Silný core vám také pomáhá udržet si správnou formu při běhu. Síla středu těla umožňuje pánvi, stranám a spodní části zad plynuleji spolupracovat s menším kýváním a menší vynaloženou přebytečnou energií.

Nejenže je to dobré pro techniku vašeho běhu, ale pravidelné cvičení správnou technikou vám může pomoci vyhnout se zraněním.

Zvyšuje stabilitu

Pevný trup pomáhá udržet stabilitu bez ohledu na to, jakou aktivitu právě činíte. Silný střed těla vám pomáhá stát vzpřímenější a udržuje váš trup stabilizovaný během cvičení nebo dokonce i při každodenních činnostech.

Chrání vaše orgány

Orgány jsou důležitou součástí funkce vašeho těla a silné břicho může pomoci udržet některé z nich v bezpečí.

Orgány jako játra, slezina, ledviny a další jsou uloženy přímo pod vaší břišní stěnou, která působí jako štít proti vnějšímu prostředí. Výsledkem je, že čím silnější je váš střed těla, tím lépe chrání vnitřní orgány před vnějšími vlivy a poškozením.

Usnadňuje každodenní život

Core je základem všech vašich pohybů. Takže čím silnější je váš core, tím snazší se vám budou provádět každodenní pohyby, jako je ohýbání se pro něco ze země, dlouhé stání nebo domácí práce.

Může snížit nebo zabránit bolesti

Další hlavní výhoda, kterou přinášejí cviky na břicho?

Pomáhají vám cítit se celkově lépe. Mít silné jádro jednoduše usnadňuje kvalitu vašeho života.

Snižuje jakoukoli bolest, kterou můžete mít, podporuje dolní část zad, posiluje páteř a cítíte se tak mnohem zdravěji. Silný střed těla zajišťuje lepší držení těla, lepší rovnováha, snazší pohyb.

cviky na břicho

Zvyšuje vaši sílu

Pokud jde o cvičení, silný core není nikdy na škodu. Střed těla je hnací silou všech vašich pohybů, takže budování síly břicha vám může pomoci provádět pohyby při sportu, jako je zvedání činky, rozdrcení úderů nebo veslování na veslovacím trenažéru.

Podporuje silový trénink

Pevné břicho vytváří půdu pro úspěšný silový trénink. Silný střed těla znamená schopnost zvednout větší váhu. Zvedání velkých vah vyžaduje velkou stabilitu a sílu.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.