DomůMagazínDopamin – Proč je tak důležitý? + Jak jej přirozeně doplnit

Dopamin – Proč je tak důležitý? + Jak jej přirozeně doplnit

Znáte ten pocit, který se k vám dostaví po zvládnutí obtížné situace, zkoušky nebo po obdržení něčeho vysněného? Přesně za těmito pocity stojí dopamin.

Na druhou stranu, dopamin souvisí i se vznikem různých závislostí, jako jsou například alkohol, drogy či sociální sítě.

Jak je možné, že nám dopamin způsobuje radost a spokojenost, ale i závislost? V tomto článku se o něm dozvíte všechny důležité informace.

Co je to dopamin?

Dopamin je často označován jako „hormon štěstí“ či „stresový hormon“. Ve skutečnosti však nejde o hormon, ale o neurotransmiter, tedy přenašeč nervových vzruchů. Spolu se serotoninem jde o jeden z nejdůležitějších neuro-přenašečů v lidském mozku.

Jednoduše řečeno, máte špatnou náladu a dáte si čokoládu. V tu chvíli náš mozek uvolní neurotransmiter dopamin, který nám navodí příjemný pocit. Podobně to funguje i při sledování sociálních sítí, hraní počítačových her či při impulzivním nakupování.

V tomto případě se však jedná o levný/rychlý dopamin. Pro nás je však lepší jej nahradit pomalým dopaminem, jehož pocity v nás zůstanou mnohem déle.

Dopamin působí jako odměna pro náš mozek. Když dosáhneme něčeho příjemného nebo splníme cíl, uvolňuje se dopamin, což nám dává pocit radosti a uspokojení. Nicméně, nerovnováha v hladinách dopaminu může vést k různým problémům, včetně deprese, úzkosti či nedostatku motivace.

Jak vzniká dopamin?

Dopamin se v našem mozku chemicky tvoří z molekuly L-DOPA. Ta je tvořena z aminokyselin L-tyrosin a L-fenylalanin, které přijímáme ve stravě.

Tyto dvě zmíněné aminokyseliny se přirozeně vyskytují v bílkovinách. Pro člověka jsou poměrně snadno dostupné.

Následně se pak dopamin uvolňuje v centrální nervové soustavě vlivem široké škály stimulů.

Proč je pro nás tak důležitý?

Dopamin je spojen s odměnou, což v budoucnosti pro nás znamená, že se dané činnosti budeme věnovat důkladněji s vidinou opětovné odměny.

Jednoduše, dopamin nás motivuje dělat to, co v nás vyvolává dobré pocity.

Dopamin pro naše tělo znamená mnohem víc než jen „hormon štěstí“. Zdravá hladina dopaminu se odráží na mnoha pozitivních aspektech:

Podporuje pohybovou koordinaci

Dopamin se nachází v části mozku, která hraje klíčovou roli v motorických funkcích. Právě proto můžeme tvrdit, že ovlivňuje správnou regulaci pohybu. Jeho nedostatek může být spojen s neurologickými poruchami, jako je například Parkinsonova choroba.

Zlepšuje kognitivní funkce

Jelikož se dopamin nachází i v částech mozku, které jsou zodpovědné za naši paměť, koncentraci či myšlení, jeho optimální hladina může podpořit jasné myšlení a kognitivní flexibilitu.

Zvyšuje motivaci

Dopamin silně ovlivňuje i naši motivaci. Je to ten pocit odměny, který nám pomáhá soustředit se na cíle a pokračovat. Správné hladiny dopaminu nás mohou posouvat vpřed a pomáhat nám překonat překážky.

Pomáhá zlepšit náladu

Dopamin je také spojen s naší schopností cítit radost a nadšení. Když dosáhneme cíle nebo zažijeme něco příjemného, uvolňuje se dopamin, což nám přináší pocity štěstí a uspokojení. Naopak, jeho nedostatek může vést k depresi nebo úzkosti.

dopamin

Reguluje bdělost

Dopaminu působí i na pocity únavy a bdělostí. Souvisí totiž s naším cirkadiánním rytmem.

Dopamin dokáže potlačit účinky noradrenalinu, čímž sníží produkci spánkového hormonu melatoninu. Díky tomu se budete cítit přes den více bdělí a koncentrovaní.

Příčiny nedostatku dopaminu

Dopamin je jednou z nejdůležitějších chemických látek v mozku, která hraje klíčovou roli v různých směrech. Jeho nedostatek může vést k mnoha problémům, včetně deprese, úzkosti či ztráty motivace.

Jaké jsou nejčastější příčiny nedostatku dopaminu?

  • Genetika
  • Nevhodný životní styl
  • Chronický stres
  • Používání látek, jako jsou alkohol, narkotika a některé léky
  • Psychické poruchy
  • Dieta a nedostatečný příjem živin

Jak se projevuje nedostatek dopaminu

  • Špatnou náladou a depresí
  • Úzkostmi a častým stresem
  • Ztrátou motivace
  • Problémy se soustředěním a pamětí
  • Neschopností cítit radost
  • Poruchami spánku
  • Zvýšenou potřebou po stimulacích
  • Ztrátou chuti k jídlu

Nástraha jménem levný dopamin

Dopamin dělíme na rychlý a pomalý.

Rychlé uspokojení naleznete na sociálních sítích, ve sladkém jídle, v hraní počítačových her, sledováním videí a podobně. Jak už z názvu vyplývá, dostat se k němu je poměrně rychlé a jednoduché.

Po instantním navýšení vás ovšem čeká i velmi rychlý útlum. Právě proto máte pak opět nutkání sáhnout ať už po mobilu a sociálních sítích nebo po sladkostech.

Závislost na dopaminu?

I když se to možná zdá zvláštní, za vznikem určitých závislostí stojí právě dopamin. Problémem je, že pokud si vaše tělo zvykne na nějaké rychlé a jednoduché uspokojení, po čase mu nebude stačit a bude vyžadovat stále větší a větší množství stimulačního podnětu.

Uvedeme příklad se sociálními sítěmi. Zatímco ze začátku vám možná stačilo, že jste si je prohlédli jednou denně, dnes máte mobil v ruce každých pár minut. Jde o to, že obsah se na sociálních sítích se velmi rychle mění a vy každou chvíli můžete svému tělu dopřát další a další dávku dopaminu.

Pravděpodobně vás ani nepřekvapí, že tento neurotransmiter souvisí i se vznikem závislostí na alkoholu, drogách, pornografii a jiných.

Dobrou zprávou je, že s každou závislostí se dá bojovat.

dopamin

Jak omezit levný dopamin?

Těmto lákadlům člověk jen těžko odolává, ale se špetkou disciplíny to hravě zvládnete. Pokud jste si už sami na sobě všimli, že nad sociálními sítěmi ztrácíte kontrolu, prospěje vám sociální detox.

Jeho cílem je získat opět kontrolu nad vlastním chováním, které je často i vlivem dopaminu neovladatelné.

Nemusíte mít vůbec strach, dopamin se vám stále bude tvořit, ale vy se alespoň vyhnete aktivitám, které vám mohou i škodit.

  • Vyzkoušejte si vypnout upozornění na novinky a zprávy
  • Nastavte si maximální denní limit, který můžete trávit na sociálních sítích
  • Vyzkoušejte být několik hodin offline a postupně i několik dní
  • Travte více času v přírodě
  • Pokud se nudíte, najděte si nové aktivity, které vás nadchnou
  • Stanovte si cíle
  • Začněte sportovat
  • Pohlídejte si jídelníček

Příznaky nadbytku dopaminu

Zatímco nedostatek dopaminu může způsobovat různé problémy, i jeho nadměrná produkce může mít nežádoucí účinky. Nadbytek dopaminu se může projevit různými způsoby, ovlivňují nejen náladu, ale také fyzické či mentální zdraví.

Zde jsou některé projevy nadbytku dopaminu:

  • Nespavost a nekvalitní spánek
  • Úzkost, nervozita či paranoia
  • Nepředvídatelné chování
  • Problémy se soustředěním
  • Nezájem o aktivitě
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Hyperaktivita

Sáhněte raději po pomalém dopaminu

V době, kdy na nás ze všech stran vyskakují možnosti rychlého dopaminu je poměrně obtížné získat dopamin přirozeným způsobem. Málokdo si dnes místo mobilu otevře knihu, ale právě to je cesta k plnohodnotné existenci.

Kromě toho, že pomalým dopaminem nepřispíváte k závislostem, tělo vám za něj několikrát více poděkuje.

Jaké jsou výhody pomalého dopaminu?

  • Pocit radosti a spokojenosti přetrvává déle
  • Nebudete se setkávat se závislostmi
  • Vybudujete si pevnou vůli a zdravé návyky
  • Postupně se stanete cílevědomější a trpělivější
  • Naučíte se věci dotahovat až do konce
  • Vaše hladina dopaminu bude ustálenější

5 způsobů, jak přirozeně zvýšit dopamin

Zdravě se stravujte

O výhodách zdravé stravy vám už snad mluvit nemusíme. Pro správnou tvorbu dopaminu zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na bílkoviny. Jsou zdrojem aminokyseliny tyrosin, ze které se samotný dopamin v těle tvoří.

Sem patří maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, protein, ořechy, semínka, luštěniny atp.

Sportujte

Produkci dopaminu stimuluje také pravidelný pohyb.

Jóga, posilování, běh či jen krátká procházka může mít pozitivní vliv na tvorbu dopaminu.

Odměnou bude pocit uspokojení, lepší nálada i soustředěnost.

Dopřejte si dostatečně dlouhý a kvalitní spánek

Kvalitní a dlouhý spánek je pro tvorbu dopaminu klíčový. Když budete dostatečně vyspalí, snáze odoláte vlivům sociálních sítí.

Nedostatek spánku může snížit hladinu dopaminu. Zajistěte si dostatek odpočinku, aby váš mozek měl šanci obnovit své zásoby.

Meditujte a relaxujte

Praktikování meditace a jiných relaxačních technik může pomoci snížit stres, čímž přímo úměrně podpoříte i produkci dopaminu.

Stačí, když si jen na pár minut zavřete oči, ponoříte se do sebe a začnete věnovat pozornost svému dechu.

Pomalým dýcháním se uklidníte a zůstanete vyrovnanější a spokojenější.

Pusťte si hudbu

Dobrou praktikou, jak si příjemně zvýšit produkci dopaminu je poslech hudby. Dejte si sluchátka, zapněte vaši oblíbenou písničku, zavřete oči, lehněte si nebo si zatančete a uvidíte, jak vaším tělem začne rezonovat nová energie.

dopamin

Tablety, které zvyšují hladinu dopaminu

Pokud máte opravdu problém s nedostatkem dopaminu, obraťte se na lékaře. Ten vám může doporučit dopamin v podobě léku.

Volně prodejné jsou však různé doplňky stravy s obsahem L-tyrosinu nebo fenylalaninu.

S tvorbou dopaminu však souvisí i vitamin D, hořčík či omega3 mastné kyseliny.

Závěr

Dopamin je jedním z nejdůležitějších neuro přenašečů v našem těle. Vzniká z aminokyselin a jeho funkce se projevuje v podobě „hormonu štěstí“.

Dopamin je dobrým sluhem, ale špatným pánem. Nesmíme dovolit, aby nás ovládal, protože nás to může ovlivňovat v každodenním životě.

Doporučujeme vám vyhýbat se levnému dopaminu a místo něj se věnovat činnostem, po kterých si pocit spokojenosti a štěstí opravdu zasloužíte. O to víc si ho pak vychutnáte a déle ve vás zůstane.

Věříme, že vás náš článek motivuje tím správným způsobem, abyste se nestali další obětí levného dopaminu, ale místo toho, abyste na sobě pracovali.

4.7/5 - (11 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.