DomůMagazínKofein a jeho vliv na sportovní výkon - Toto jste netušili!

Kofein a jeho vliv na sportovní výkon – Toto jste netušili!

Většina z nás velmi dobře ví, jak chutná „životabudič“ – káva. Mnozí z nás si bez ranní kávy ani nedokážeme představit svůj den, protože se potřebujeme „postavit na nohy“ a mít dostatek energie v práci či ve škole.

Tento lahodný a voňavý nápoj si potřebujeme vychutnávat každý den. A někteří i vícekrát během dne. Víme, že základem kávy je kofein, který působí na náš organismus jako jistý stimulant. Otázkou je, do jaké míry je přísun kofeinu přijatelný a kdy bychom si už další kávu měli odpustit.

A v případě sportovců – jaký vliv má kofein na jejich výkony?

Kofein a jak funguje

Již výše jsme zmínili, že kofein působí na náš organismus jako stimulant mozku a centrálního nervového systému. Přírodní kofein se získává z listů, semen nebo plodů více druhů rostlin po celém světě.

Pomáhá nám překonávat únavu a aktivuje naše tělo i mysl. V jistém slova smyslu je kofein jako droga, kterou si dopřejeme dennodenně téměř všichni. Kromě kávy ho najdeme i v čaji či v kakaových rostlinách.

Výhodou kofeinu je, že se po konzumaci rychle vstřebává do krevního oběhu a jeho účinek pocítíme takříkajíc do pár minut. Poměrně rychle působí na mozek a udržuje nás v bdělém stavu.

Kde lze nalézt kofein kromě kávy a čaje?

Když se řekne kofein, automaticky nám hned napadne káva, čaj nebo v některých případech i kakao. Ano, v těchto dvou nápojích je kofein základem.

Existují ovšem i další zdroje obsahující tento přírodní stimulant našeho nervového systému.

Kofein lze nalézt i ve více potravinách, které běžně konzumujeme. O které potraviny se jedná? Například kofein obsahuje čokoláda, zmrzlina či jiné doplňky výživy.

V některých sladkostech/bonbónech se nachází poměrně vysoké množství kofeinu. Kofein najdeme také v mléčných koktejlech, pudincích či v nápojích, jako je cola, alkoholický likér, energetické nápoje nebo nápoje s umělými sladidly.

Jakou dávku kofeinu si můžeme dopřát během jednoho dne?

Pokud máme na mysli kofein, který si dopřejeme v kávě či čaji, tak většinou je naším měřítkem počet šálků kávy, které denně vypijeme. Doporučené množství jsou 2-4 šálky za den, samozřejmě závisí to i na velikosti kávového šálku.

Pomáhá proti únavě a zlepšuje koncentraci

Nelze stanovit přesný počet „vypitých“ káv, je to velmi individuální. Jinak řečeno, na každého člověka má kofein individuální účinek (zdroj).

Někdo může vypít, řekněme, i šest káv denně a necítí žádné negativní či nepříznivé účinky, jako je například závrať, bušení srdce, bolest hlavy, podráždění žaludku, zvýšený krevní tlak a pod.

Naopak jinému možná postačí dva šálky kávy denně a vedlejší účinky se dostaví hned v podobě výše zmíněných zdravotních potíží.

Kolik kofeinu si tedy můžeme denně dopřát?

Obecně platí, že všeho moc škodí, ale pokud nám kofein v kávě či čaji nezpůsobuje zdravotní problémy, můžeme si svůj oblíbený nápoj vychutnávat až čtyřikrát za den. Samozřejmě, nedoporučuje se příjem kofeinu pár hodin před spánkem, pokud si chceme odpočinout a klidně se vyspat.

Příznivé účinky i škodlivost kofeinu

Dosud jsme mluvili o tom, jaké výhody přináší kofein na lidský organismus. Bezpochyby kofein má mnoho žádoucích účinků, pokud jej přijímáme v přiměřeném množství.

Výhody kofeinu:

  • Stimulant mozku a centrálního nervového systému
  • Pomáhá proti únavě a zlepšuje koncentraci
  • Je zdrojem více vitamínů /B2, B3, B5/
  • Působí jako skvělý antioxidant
  • Podle některých studií kofein snižuje riziko demence, cukrovky, Parkinsonovy či
  • Alzheimerovy choroby

Samozřejmě i v případě kofeinu platí, že může mít na náš organismus i nepříznivé účinky, zejména tehdy, pokud to s jeho konzumací přeženeme.

Možné škodlivé účinky kofeinu při předávkování:

  • Zvýšená bolest hlavy, v některých případech i výskyt migrény
  • Bušení srdce, vysoký krevní tlak
  • Žaludeční problémy
  • Nadměrné pocení
  • Poruchy spánku

Kofein a sport

Doposud jsme se zabývali kofeinem, jeho účinky – výhodami i nevýhodami pro zdraví obecně.

Jak je to však s užíváním kofeinu v případě sportovců?

Jdou tyto dva pojmy vůbec dohromady? Nebo se navzájem vylučují?

Jaký je vliv kofeinu na sportovní výkon?

Několik studií se shoduje v tom, že vypití jednoho šálku kávy před sportem je pro organismus vhodné a příznivé.

Kromě toho, že rychleji spaluje tuk, dalšími přednostmi kofeinu před sportem jsou například:

  • Lepší cirkulace krve
  • Snížení bolesti svalů i při delším a intenzivnějším cvičení
  • Lepší paměť
  • Zvýšení svalového glykogenu

Samozřejmě, tyto příznivé účinky kofeinu na sportovní výkony se dostaví jen tehdy, budeme-li dodržovat jistá pravidla. Neznamená to, že čím více kávy vypijeme, tím lepší sportovní výkon podáme.

Kofein na „černé“ listině

V historii sportu se setkáváme is obdobím, které nebylo vůbec nakloněno kofeinu a jeho užívání. Kofein byl dlouhá léta na seznamu dopingových látek, což znamenalo, že ho sportovci nesměli používat, protože riskovali zákaz sportu na několik let.

V roce 1972 byl kofein vyřazen ze zakázaného seznamu, ale o pár let později se opět na černou listinu dostal, a to v roce 1984.

Jelikož však nebyly nalezeny jasné vědecké důkazy, které by potvrdily nepříznivý vliv kofeinu jako dopingu na sportovní výkony, v roce 2004 byl kofein ze seznamu dopingových látek opět vyřazen.

Dodnes se však vedou diskuse o jeho účincích na sportovce a odpůrci užívání kofeinu ve světě sportu označují kofein za „neetický doping“.

Pro které sporty je kofein vhodný?

Kofein obecně a při dodržování jistých pravidel je pro sportovní výkony prospěšný. Jsou však sporty, pro které, lze říci, je kofein nejvhodnější.

Jde například o vytrvalostní sporty, jako jsou triatlon, běh na dlouhé tratě, cyklistika a pod.

Naopak, menší účinek má při sportech, které jsou založeny na rychlosti – rychlém uvolňování energie, jako je sprint.

Někteří sportovní lékaři jsou zastánci kofeinu ve sportu právě proto, že má příznivé psychostimulační účinky na centrální nervový systém. A tuto výhodu/přednost mohou využít například šachisté, střelci, atleti, akrobati atp.

Formy kofeinu ve světě sportu

Jako nejčastější zdroj a přísun kofeinu jsme zmiňovali kávu a některé potraviny (čokoláda, kakao, sladkosti).

Existují však i další formy kofeinu, kterými jsou například kofeinové tablety, žvýkačky, energetické proteinové tyčinky či dokonce nosní spreje. Například kofeinové tyčinky jsou poměrně rozšířenou formou přijímání jisté dávky kofeinu do organismu sportovce.

Rovněž lze zmínit i různé energetické nápoje, které obsahují jistou dávku kofeinu a mají vliv na sportovní výkon.

„kofein má příznivý vliv na sportovní výkon“

Kofein – vliv na vytrvalost a kognitivní funkce sportovců

Co se týče vytrvalostních výkonů, kofein v první řadě příznivě ovlivňuje centrální nervový systém.

Při vytrvalostním sportu se zvyšuje aktivita a mobilizace volných mastných kyselin. Díky tomu dochází k šetření svalového glykogenu, což výrazně ovlivňuje pozdější fázi déle trvajícího výkonu.

ako správne behať a dýchať

V neposlední řadě není třeba zapomenout na vliv kofeinu na kognitivní funkce u sportovců.

Několik studií zabývajících se touto problematikou dokazuje, že pravidelné užívání kofeinu samozřejmě v přiměřených množstvích zlepšuje kognitivní funkce v některých sportech, které vyžadují přesnost či soustředěnost, jako jsou například střelba, šachy apod.

Za optimální dávku kofeinu před sportovním výkonem se považuje 3-6 mg/kg. Je však třeba zdůraznit, že jde o návykovou látku a v případě dlouhodobého užívání kofeinu v jakékoli formě může dojít k toleranci.

To znamená, že organismus si zvykne na pravidelný přísun kofeinu a z toho důvodu jeho účinky na sportovní výkon budou slabší.

Závěr

Snad nejtypičtější a nejčastěji používanou drogou je kofein.

Působí na náš organismus především jako skvělý stimulant centrální nervové soustavy, pomáhá nám bojovat proti únavě, udržuje nás během dne v plném „nasazení“.

Při dodržování jistých pravidel má kofein pro zdraví člověka příznivé účinky.

Netřeba to však přehánět ve snaze být „nabuzen“ za každou cenu, protože výsledný efekt může být opačný.

Při nadměrném množství kofeinu se naše tělo může začít bránit formou příliš rychlého tepu, bušením srdce, bolestmi hlavy, podrážděním žaludku, v některých případech nervozitou, třesem rukou či úzkostí.

Kofein a sport mohou kráčet ruku v ruce jako nerozlučná dvojice, ale také pouze v případě, když spolu s nimi kráčí i zdravý rozum. Je dokázáno, že kofein má příznivý vliv na sportovní výkon, samozřejmě záleží i na konkrétním typu sportu.

Nejvíce ho ocení sportovci, kteří podávají vytrvalostní výkony, ale při správném užívání i ti, kteří potřebují být „rychlí“.

V tomto případě sprinteři, kterým jde o nejrychlejší čas. Kofein pomáhá rozvíjet i kognitivní funkce, což je zase dobrou zprávou například pro střelce či šachisty, jejichž výkony závisí na přesnosti, soustředěnosti a dobré paměti.

4.9/5 - (18 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.